LITERACKA NAGRODA NOBLA 2020 ROKU

„Nie była faworytką”

Szwedzcy literaturoznawcy oraz eksperci, komentujący werdykt komitetu noblowskiego Akademii Szwedzkiej, zgodnie podkreślają, że wybór Louise Glück jest słuszny, ale nie była ona faworytką. – To jest w pełni godny laureat, choć nie jest to prosta poezja, wymaga od czytelnika uwagi – stwierdził szwedzki wydawca Hakan Bravinger.

W szwedzkich mediach wskazywano raczej, że literackiego Nobla otrzymać może kanadyjska poetka i pisarka Anne Carson. Liczono również na wybór kobiety lub przedstawiciela kontynentu afrykańskiego.

Nagrody Nobla 2020

W Oslo ceremonia wręczenia Pokojowej Nagrody Nobla odbędzie się w auli tamtejszego uniwersytetu przy udziale jedynie 100 osób zamiast gali na tysiąc gości w miejskim ratuszu.

W tym roku Fundacja Noblowska podwyższyła o milion koron (95 tys. euro) do 10 milionów koron (950 tys. euro) wartość nagrody pieniężnej w każdej z sześciu dziedzin. Wzrost uzasadniono poprawą stanu finansów fundacji oraz chęcią utrzymania prestiżu Nagrody Nobla, której wartość „powinna podążać za rzeczywistym wzrostem płac w społeczeństwie”.

W 2011 roku z powodu skutków światowego kryzysu, w tym spadków na giełdach, wartość Nagrody Nobla została obniżona z 10 do 8 milionów koron, a fundacja poczyniła oszczędności związane ze swoją działalnością. W 2017 roku na skutek ustabilizowania finansów zwiększono wielkość Nagrody Nobla z 8 do 9 milionów.

Nagroda Nobla oprócz pieniędzy to także złoty medal z wizerunkiem Alfreda Nobla oraz kaligrafowany dyplom.

Źródło
https://tvn24.pl/kultura-i-styl/literacka-nagroda-nobla-2020-louise-gluck-laureatka-nagrody-nobla-w-dziedzinie-literatury-4714518

Ten wpis został opublikowany w kategorii AKTUALNOŚCI. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.