LITERACKA NAGRODA NOBLA 2020 ROKU

Przez pandemię nie odbierze nagrody w Sztokholmie

– Z powodu pandemii niestety Louise Glück nie przyjedzie do Sztokholmu, by odebrać Literacką Nagrodę Nobla. Będziemy starać się zorganizować ceremonię przekazania nagrody przy współpracy partnerów w USA, a na uroczystość zaprosić laureatkę w przyszłym roku – powiedział sekretarz Akademii Szwedzkiej Mats Malm.

Jak dodał, mimo wczesnej pory w USA, Glück z radością przyjęła werdykt komitetu noblowskiego.

Ambicje pisarskie ojca

Glück pochodzi z rodziny przedsiębiorców, jej dziadkowie – węgierscy Żydzi – przyjechali do USA na początku dwudziestego wieku. Jej ojciec miał ambicje pisarskie i wychowywał swoje trzy córki (Louise jest najstarsza z nich) w kulcie literatury.

Jako nastolatka Glück zachorowała na anoreksję. Ona sama, po latach, w jednym z esejów opisała ją jako „efekt prób uwolnienia się spod wpływu dominującej matki”. Inny razem łączyła swoją chorobę ze śmiercią starszej siostry, która zmarła jeszcze przed jej narodzinami. Leczenie z anoreksji (m.in. terapią psychoanalityczną) trwało siedem lat i zakłóciło tok edukacji przyszłej pisarki, która studiowała w Sarah Lawrence College na Columbia University, ale nie uzyskała stopnia naukowego. Gdy zyskała sławę jako pisarka, pracowała jako wykładowca poezji na różnych uczelniach.

Kopie dzieł Gluck wystawione w Sztokholmie Henrik Montgomery/PAP/EPA

W 1968 roku Glück opublikowała pierwszy tomik wierszy „Firstborn”, który zebrał pochlebne recenzje. Po debiucie poetka cierpiała jednak na blokadę twórczą, która ustąpiła dopiero w 1971 roku, gdy Glück rozpoczęła wykłady poezji na Goddard College w Vermont. Wiersze napisane w tym okresie złożyły się na tomik „The House on Marshland” (1975), uznawany przez krytyków za pierwszą książkę, w której poetka odnalazła swój własny głos, własną poetycką drogę.

Ten wpis został opublikowany w kategorii AKTUALNOŚCI. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.